:: سال 5، شماره 1 - ( 2-1396 ) ::
جلد 5 شماره 1 صفحات 27-23 برگشت به فهرست نسخه ها
سرشماری اقتصادی و ضرورت آن
آسیه رشیدی‌نژاد
مقدمه:   (3300 مشاهده)
سرشماری اقتصادی فرایند کامل جمع‌آوری، تدوین، ارزیابی، تجزیه و تحلیل و انتشار داده‌های اقتصادی، در زمان مشخص برای تمام واحدهای اقتصادی در یک کشور است. عبارت »سرشماری« نشان می‌دهد که هر واحد به طور جداگانه شمرده و ویژگی‌های آن جداگانه ثبت می‌شود. با این روش می‌توان داده‌ها با ویژگی‌های مختلف را طبقه‌بندی کرد. شمارش واحدهای اقتصادی می‌تواند از طریق دستیابی به اطلاعات موجود در ثبت‌های اداری یا ترکیبی از این روش‌ها رفع شود.
به‌منظور برنامه‌ریزی، بررسی وضعیت توسعه‌ی اقتصادی و اجتماعی، و ساماندهی علمی لازم است که داده‌های قابل اعتماد و دقیقی در مورد تعداد و توزیع واحدهای اقتصادی در گروه‌های مختلف وجود داشته باشد. در حال حاضر سرشماری اقتصادی منبع اصلی برای آمارهای پایه‌ی اقتصادی است که نه تنها واحدهایی در بخش رسمی بلکه در بخش غیر رسمی را به خوبی پوشش می‌دهد.
سرشماری سنتی اقتصادی، پیچیده‌ترین و عظیم‌ترین مأموریتی است که یک کشور به عهده می‌گیرد و مستلزم نقشه‌برداری از کل کشور، آموزش مأموران آمارگیر، غربال‌گری تمام واحدهای اقتصادی، حتی واحدهایی که متعلق به خانوار است، جمع‌آوری اطلاعات، گرداوری پرسشنامه‌های تکمیل‌شده و تحلیل و انتشار داده‌ها است. علاوه بر این، اطمینان از محرمانگی اطلاعات سرشماری برای موفقیت سرشماری بسیار مهم است. بنا بر این باید این مورد را برای عموم روشن ساخت که تنها هدف از جمع‌آوری داده‌ها تولید آمار است و انتشار اطلاعات محرمانه یا هر ارتباط غیر آماری با سوابق موجود در پایگاه داده و مجموعه‌ی داده‌ها مد نظر نیست.
در این مقاله به ضرورت اجرای سرشماری اقتصادی در کشورهای مختلف و اینکه تا چه میزان از این روش جمع‌آوری اطلاعات آماری استفاده می‌کنند، پرداخته می‌شود. همچنین به‌طور خلاصه به سرشماری اقتصادی ژاپن اشاره‌ می‌شود.
 
واژه‌های کلیدی: سرشماری اقتصادی، ‌ واحدهای اقتصادی، سرشماری اقتصادی ژاپن، ثبت‌های اداری
متن کامل [PDF 485 kb]   (752 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: عمومى


XML     Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
سال 5، شماره 1 - ( 2-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها