:: سال 5، شماره 3 - ( 6-1396 ) ::
جلد 5 شماره 3 صفحات 32-27 برگشت به فهرست نسخه ها
نگاهی به میانگین و میانه‌ی سنی جمعیت ایران
الهام فتحی ، بهناز سرخیل ، نورمحمد جاوید
مقدمه:   (14100 مشاهده)
هر جامعه‌ای از افراد با سنین مختلف شکل گرفته است. بنا بر این به‌منظور هر گونه برنامه‌ریزی برای جوامع، آگاهی از ساختمان سنی آن‌ها اهمیت می‌یابد. از شاخص‌های مهم در بررسی ساختار سنی جمعیت، میانگین و میانه‌ی سنی جمعیت است. بررسی میانگین و میانه‌ی سنی جمعیت، تصویر روشنی از جوانی و یا سالمندی جمعیت را نیز نمایش می‌دهد.
مطالعات مختلف نشان داده‌اند هنگامی که جوامع، گذار جمعیتی را طی می‌کنند، تغییراتی در توزیع سنی و جنسی آن‌ها به وجود می‌آید (ویکس، ۱۳۹۵: ۳۳۸). بررسی روند تغییرات میانه و میانگین سنی جمعیت ایران نیز نشان می‌دهد که ایران همانند بسیاری از کشورهای در حال توسعه تحت تأثیر پدیده‌ی گذار جمعیتی قرار گرفته است و میانه و میانگین سنی ایران در حال افزایش است. از آنجایی که افزایش میانه و میانگین سنی جمعیت حکایت از گذار از جمعیتی جوان به جمعیتی مسن‌تر دارد، بررسی روند تغییرات آن‌ها به ما کمک خواهد کرد تا سرعت تغییرات گذار را شناسایی نموده و در برنامه‌ریزی‌های اجتماعی از آن بهره بگیریم.
بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ میانگین سنی جمعیت ایران برابر 31٫۱ سال محاسبه شده که در مقایسه با سال ۱۳۹۰، ۱٫۳ سال افزایش را نشان می‌دهد. در سال ۱۳۹۵ میانه‌ی سنی برابر ۳۰ سال بوده است که در مقایسه با سال ۱۳۹۰، ۳ سال افزایش مشاهده می‌شود. نکته‌ی قابل توجه این که میانگین سنی زنان اندکی از میانگین سنی مردان بالاتر است. این موضوع به دلیل بالاتر بودن امید به زندگی زنان در مقایسه با مردان است. انتظار می‌رود در سال‌های آتی با افزایش شکاف امید به زندگی بین زنان و مردان و زنانه‌شدن سالمندی جمعیت، میانگین سنی زنان از میانگین سنی مردان همچنان سرعت بیش‌تری به خود بگیرد. میانه‌ی سنی جمعیت نیز از رقم ۲۷ سال در سال ۱۳۹۰ به رقم ۳۰ سال در سال ۱۳۹۵ افزایش یافته است. تفاوت‌هایی بین نقاط شهری و روستایی کشور از نظر ساختمان سنی جمعیت ملاحظه می‌شوند. نقاط شهری دارای ساختمان سنی سالمندتری در مقایسه با نقاط روستایی هستند. علاوه بر این میانگین سنی زنان نسبت به مردان در حال پیشی گرفتن است که حکایت از گذار سنی جمعیت ایران، افزایش جمعیت سالمند زنان در سال‌های آتی را دارد. علاوه بر این تفاوت‌های آشکاری بین استان‌های مختلف کشور ملاحظه می‌شود.
 
واژه‌های کلیدی: میانگین سنی، میانه‌ی سنی، نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، سالمندی جمعیت
متن کامل [PDF 516 kb]   (1113 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: جمعیت


XML     Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
سال 5، شماره 3 - ( 6-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها