:: سال 6، شماره 1 - ( 2-1397 ) ::
جلد 6 شماره 1 صفحات 27-8 برگشت به فهرست نسخه ها
چرا ادراک عمومی از »افزایش هزینه‌های زندگی و قیمت‌ها« متفاوت از نرخ تورم رسمی است؟
امیدعلی پارسا، جواد حسین‌زاده، منصوره یزدان‌خواه، اسعد اله‌رضایی، مصطفی فرخفال
مقدمه:   (3149 مشاهده)
žافزایش نسبی متوسط قیمت کالاها و خدمات مصرفی کل خانوارهای کشور تورم نامیده می‌شود و مراکز آمار در تمامی کشورها می‌کوشند به صورت
ماهانه با استفاده از استانداردهای بین‌المللی (اجماع دانش و خرد تخصصی بشر)
قابل اعتمادترین براورد از این متغیر کلیدی اقتصادی را ارائه دهند، با این حال نتایج منتشر شده معمولاً با ادراک غیر متخصصان از افزایش هزینه‌ی زندگی و افزایش قیمت‌ها متفاوت بوده و این شکاف، سرمایه‌ی اجتماعی اعتماد به محاسبات آماری و در نتیجه صحت برنامه‌ریزی‌ها و ارزیابی عملکردها را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
سؤال اساسی این است که دلیل این شکاف چیست؟ برای کاهش آن چه باید کرد؟ آیا محاسبات و روش‌های محاسباتی اشکال دارند؟ آیا روش‌ها و شیوه‌های اجرایی گردآوری و تجمیع داده‌های آماری مناسب نیستند؟ آیا ادراک غیر متخصصان و فرمول‌های محاسباتی دو مقوله متفاوت دارای اشتراک لفظی‌اند؟ آیا محاسبات و روش‌ها درست هستند ولی لزومی ندارد با ادراک غیر متخصصان هم‌خوانی داشته باشد؟ آیا هم محاسبات و روش‌ها و هم ادراکات غیر متخصصان هر کدام در جای خود درست بوده  اما تفسیرها و تحلیل‌ها نادرست، و تعمیم‌ها ناقص و ناروا است؟
این مقاله به دنبال تبیین مفاهیم و مبانی علمی محاسبه‌ی انواع تورم، روش‌های اجرایی گردآوری و تجمیع داده‌های آماری و در نهایت تفسیر و تحلیل صحیح نتایج است. به عبارت دیگر می‌خواهیم نشان دهیم محاسبات رسمی با روش‌های علمی و داده‌های آماری قابل اعتماد مبتنی بر واقعیت‌های زندگی روزمره مردم صورت می‌گیرند (که در غیر این صورت تمام محاسبات عبث و بیهوده بوده و فعالیت‌های انجام شده اتلاف منابع خواهد بود) ولی باید در به کارگیری، تفسیر و تحلیل هر یک از ابعاد و تعاریف تورم دقت شایسته به عمل آید.
مجموعه مباحث این مقاله در 3 بخش نکات عمومی، نکات تخصصی و دلایل تفاوت ادراک غیر متخصصان از افزایش هزینه‌های زندگی و قیمت‌ها با تورم رسمی ارائه می‌شوند. امید است صاحب‌نظران و علاقمندان، مجموعه نکات را به‌عنوان اجزای یک استدلال جامع مد نظر قرار دهند و این مقاله به درک و تفسیر صحیح آمارهای رسمی کشور و کاهش شکاف ادراکی بیان‌شده کمک کرده و شاهد ارتقای روزافزون سواد آماری، پاسخ‌گویی و سرمایه‌ی اجتماعی در عرصه‌ی آمارهای رسمی کشور باشیم.
 
واژه‌های کلیدی: نرخ تورم، نرخ تورم سالانه، نرخ تورم نقطه‌ای، هزینه و درامد
متن کامل [PDF 965 kb]   (719 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: هزینه و درامد خانوار


XML     Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
سال 6، شماره 1 - ( 2-1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها