:: سال 3، شماره 2 - ( 4-1394 ) ::
جلد 3 شماره 2 صفحات 48-50 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی ویژگی‌ها و نگرش‌سنجی فرهنگ و سواد آماری در کارکنان صنعت آب و فاضلاب شهری کشور
راضیه کرمی، ملیحه ملک جعفریان
مقدمه:   (1726 مشاهده)

آمار زبان مشترکی است که ارتباط جهانی را ممکن می‌کند. بررسی و تحقیقات نشان می‌دهد که در کشورهای پیشرفته، فرهنگ آماری از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. سازمان‌های تولیدکننده‌ی آمار با توجه به سودمندی آمار و ارتباط آن با توسعه‌ی اجتماعی—اقتصادی کشورها باید به طور پیوسته برای ترویج سواد آماری در جامعه فعالیت کنند.

به نظر هربرت سایمون، تصمیم‌گیری جوهر اصلی مدیریت است و حتی می‌توان مدیریت را مترادف با آن دانست. مدیریت، فرایند به‌کارگیری مؤثر و کارامد منابع مادی و انسانی در برنامه‌ریزی، سازماندهی، بسیج منابع و امکانات، هدایت و کنترل است که برای دستیابی به اهداف سازمانی و بر اساس نظام ارزشی مورد قبول، صورت می‌گیرد. اما در این بین آمار و اطلاعات در تصمیم‌گیری نقش به‌سزایی دارند. بدیهی است که تصمیم‌گیری به شیوه‌ی کارا و مؤثر، به‌ویژه در دنیای متحول و پیچیده‌ی کنونی، مستلزم به‌کارگیری و برخورداری از مقادیر زیادی از اطلاعات می‌باشد و در واقع اطلاعات یک وسیله و ابزار راهبردی مهم در تصمیم‌گیری مدیریت محسوب می‌شود. با توجه به اهمیت و نقش به‌سزای آمار در مدیریت و تصمیم‌گیری، لازمه‌ی استفاده از آن، وجود تفکر و فرهنگ آماری در بین مدیران است.

نخستین گام برای تغییر نگاه سازمان به فعالیت‌های آماری، ایجاد نگاه تازه‌ی سازمان با نگرش فرایندگرایانه است. به این دیدگاه، نگاه فرایندی به فعالیت‌های آماری نیز می‌گویند. یعنی ایجاد دیدگاه و بینش فرایندی مشترک در بین تمام افراد سازمان به‌ویژه میان کارکنانی که با فعالیت‌های آماری ارتباط مستقیم دارند. این تغییر نگاه تنها با قوانین و آیین‌نامه و بخش‌نامه تحقق پیدا نمی‌کند بلکه با عملیاتی‌شدن آن است که یک سازمان را از وضعیت نا بسامانی که در فعالیت‌های آماری دچار آن شده است، نجات می‌دهد. اکنون پرسش اساسی در این پژوهش این است که مدیران و کارکنان سازمان‌های مورد مطالعه ما تا چه اندازه از سواد و فرهنگ آماری برخوردارند؟

واژه‌های کلیدی: نگرش‌سنجی، فرهنگ و سواد آماری، صنعت آب و فاضلاب شهری کشور
متن کامل [PDF 449 kb]   (362 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى


XML     Printسال 3، شماره 2 - ( 4-1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها